Říj 022018
 

Následující zastávkou je kostnice neboli kaplica czaszek (lebková kaple?) v městečku Kudowa Czermna. Kostnici založil v roce 1776 český kněz, který zde působil a příliš často nacházel, na povrch vystupující, kosterní pozůstatky obětí třicetileté války (1618-1648) a obětí morových nákaz. Společně s dalšími dobrovolníky začal systematicky vyhrabávat ostatky a tyto postupně ukládal do nově zbudované kaple tak, že výsledné dílo překvapuje uspořádaností a pravidelností.

V plánu dnešního dne je už pouze přesun do Swidnice, kam přijíždíme kolem 19-té hodiny. Ubytování jsme v příjemném prostředí hotelu Fado. Po večeři se někteří vydávají na večerní procházku Swidnicí  (64 000 obyvatel), další navštěvují místní bazén a poslední skupinka se pohodlně usazuje v baru.
Nedělní ráno začínáme návštěvou dřevěného evangelického Kostela Míru ve Swidnici, který je vyhlášenou památkou UNESCO. Kostel je zároveň nejstarší stavbou s dřevěnou kostrou v Polsku a byl vybudován po vyhlášení Tolerančního patentu císařem Josefem II. Překrásnou výzdobu kostela obdivujeme za zpěvu profesionální skupiny, jež zde má zkoušku repertoáru, který má moderní a na kostelní prostředí překvapivé aranžmá.

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.